X
This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website. By continuing to use this website, you consent to our use of these cookies.
Holy trinity episcopal academy

Academic Awards

Congratulations to all of the winners of the Upper School Academic Awards!
Watch a recording of the awards here:
https://youtu.be/fXIAm9pq328 10-12th grades
https://youtu.be/hhXX9X6T-jU 7-9th grades

Award NameFirst NameLast Name
SCHOLARSHIP AWARDS  
Society of Colonial Wars in The State of FloridaColeHewatt
Abigail Wright Chamberlin Chapter of the Daughters of the American Revolution: Good Citizen AwardMatthewAllen
PEO Star Scholarship NomineeIsabella Weiner
The Campanini Scholarship AwardIsabellaTomasura
Special Diploma Book Awards  
Harvard University Book AwardGeorge Widmer
Florida Institute of Technology Book AwardBriannaRamanth
ACADEMIC DEPARTMENTAL AWARDS and BOOK AWARDS  
Fine Arts  
Beginning Orchestra AwardRohanJain
Advanced Orchestra AwardNoahBailey
Junior High Art AwardVioletFlores
Junior High Advanced Art AwardEmilyDeRosier
Photography I AwardJustinCole
Photography II AwardCamrynPrice
AP Studio Photography AwardSofia Muniz
Computer Graphics I AwardMarleyKellar
Computer Graphics II AwardDevinMorton
Computer Graphics III AwardLailaCohen
Computer Graphics Portfolio AwardKendallHarrison
AP Studio Art 2D: Computer Graphics AwardGabeSalyer
Ceramics & Pottery I AwardDanielleDesrochers
Ceramics & Pottery II AwardThaliaSchrumpf
Ceramics & Pottery III AwardQuinnBrewster
Introduction to Art & Design AwardAlexandraHeinze
Drawing & Painting II AwardMadelinePesi
Drawing & Painting III AwardAdairConnor
AP Studio Art 2DEmma Bishop
Portfolio HonorsEliyzhaRivera
Journalism and Mass Media  
Newspaper I AwardAnnabelleWoods
Newspaper II AwardKeelyMenyhart
Newspaper Honors AwardClaireJackering
Broadcast Journalism I AwardSofia Muniz
Broadcast Journalism II AwardMeganMullen
Introduction to Journalism AwardShelbyReeve
Yearbook Editor AwardRyanBain-Darby
 Yearbook Editor AwardTaylorMullen
 Yearbook Editor AwardJaidenMartin
English Dept.  
Seventh Grade English AwardJackBreeden
Eighth Grade English AwardValentinaVelarde
Eighth Grade English Advanced AwardRehaPatel
English I AwardJulianMartinez
English I Honors AwardJohn Mitnik
English II Honors AwardElle Jacobsen
British Literature AwardEmma Bishop
AP Capstone Research AwardAnnaGrenevicki
AP Capstone Seminar AwardElisaPerez-Mena
AP English Literature & Composition AwardMeganMullen
AP English Language & Composition AwardDylanCollins
Spelling Bee WinnerOliviaDurgin
M/J Critical Thinking AwardAnikNaik
Katherine Kreag Palmer Literary Achievement AwardDhyanaMishra
Princeton University Book AwardTimAdsit
Rollins College Book Award ThomasNargi
Math Department  
Pre-Algebra AwardNicoleStanoch
Pre-Algebra Advanced AwardColinBuist
Algebra I AwardLiamWalders
Algebra I Honors AwardQuentinThomas
Geometry AwardAnnaMondshein
Geometry Honors AwardRehaPatel
Algebra II AwardManishkaDontineni
Algebra II Honors AwardElleJacobsen
Advanced Topics in Mathematics AwardCarlosEstronza
Pre-Calculus Honors AwardJacksonBean
Pre-Calculus with Calculus A AwardJonathanNunes
College Algebra and Statistics AwardKeelyMenyhart
AP Statistics AwardJonathanNunes
Calculus Honors AwardOliviaChristie
AP Calculus AB AwardSolielEdwards
AP Calculus BC AwardWilBell
Multivariable Calculus AwardIsabellaWiener
AMC Competition  
AMC 10 WinnerFaizanZaidi
AMC 10 Second PlaceSophiaHibner
AMC 10 Third PlaceBrynneMittleider
AMC 12 WinnerAnthonyYao
AMC 12 Second PlacePriyaGutta
AMC 12 Third PlaceSakthivelSabapathy
Anne Price Math AwardAnhPhan
Personal and Physical Development  
Seventh Grade Physical Education AwardCooperEuziere
Eighth Grade Physical Education and HOPE AwardGreerReynolds
Athletic Performance AwardColeHewatt
Physical Fitness AwardJamesBlackstrain
Football AwardCarlosEstronza 
Science   
Life Science AwardAlinaZaidi
Physical Science AwardLiamWalders
Physical Science Advanced AwardNoahBailey
Biology AwardCannonHopper
Biology Honors AwardFischerJens
Chemistry AwardArmoniPeppers
Chemistry Honors AwardIssacTichy
Organic Chemistry AwardJaidenMartin
AP Chemistry AwardSalCarlson
Physics AwardDylanCollins
Physics Honors AwardDhyanaMishra
AP Physics C:  Mechanics AwardWillsonHattaway
AP Physics C:  Electricity and Magnetism AwardKiranShay
Ecology and Field Biology Honors AwardLaydenBrunger
Anatomy & Physiology Honors AwardFefeMontalvo
DEP Award-JHJulesHolleran
Introduction to Robotics Award-JHParkerDuran
AP Computer Science AwardEllenChoi
AP Computer Science Principles AwardIsaacTichy
Social Sciences  
World Geography Advanced  AwardQuentinThomas
American History Advanced AwardCallahanJohnson
World Civilizations AwardGabrielSanders
World Civilizations Honors AwardMichaelGrillo
Foundations in Ethics AwardFischerJehs
Ancient Greece and Rome AwardArmoniPeppers
Creativity, Innovation, & Entrepreneurship  
Introduction to Law Award  
AP Human Geography AwardIsaacTichey
AP European History AwardFefeMontalvo
AP Psychology AwardKieranShay
AP World History AwardJohnMitnik
United States History Honors AwardGracePrice
AP United States History AwardMiaGarvey
United States Government Honors AwardAveryKenney
Economics Honors AwardEmmaBishop
AP United States Government & Politics AwardWillsonHattaway
AP Macroeconomics AwardIsabellaWeiner
Brandeis University Book AwardKarrington Lawson
Brown University Book AwardAlexanderSpies
World Language  
Spanish I AwardCallahanJohnson
Spanish II AwardFischerJehs
Spanish III Honors AwardKaylieJohnson
Spanish IV Honors AwardDhyanaMishra
AP Spanish AwardWalkerJohnson
French I AwardJacksonBean
French II  AwardMiyaTanner
French III Honors AwardWilliamWhipple
French IV Honors AwardGeorgeWidmer
AP French AwardKaleeTaylor
Latin I AwardNoahBailey
Latin II AwardSohamShah
Latin III Honors AwardFefeMontalvo
Latin IV Honors AwardSarahGerrity
AP Latin AwardMiaGarvey
National Latin Exam ResultsNasserieKamara
National Latin Exam ResultsEmilyRotgers
National Latin Exam ResultsAustinAlley
National Latin Exam ResultsZackGunderson
National Latin Exam ResultsVictoriaNelson
National Latin Exam ResultsMilliPatel
National Latin Exam ResultsJacobPrice
National Latin Exam ResultsCodyRoyston
National Latin Exam ResultsSakthivelSabapathy
National Latin Exam ResultsFinnWerder
National Latin Exam ResultsTimothyAdsit
National Latin Exam ResultsJonathan Bowden
National Latin Exam ResultsMichaelGonzalez
National Latin Exam ResultsHunterHammond
National Latin Exam ResultsGavinHibner
National Latin Exam ResultsMadelynHassey
National Latin Exam ResultsLukeKenney
National Latin Exam ResultsKarrington Lawson
National Latin Exam ResultsHunahQuadri
National Latin Exam ResultsMiaRakita
National Latin Exam ResultsAayanShah
National Latin Exam ResultsSophiaSutton
National Latin Exam ResultsKennedyTurey
National Latin Exam ResultsZacharyZilch
National Latin Exam ResultsNoahBailey
National Latin Exam ResultsEmmaBaumgartner
National Latin Exam ResultsEmmaBishop
National Latin Exam ResultsElle Canlas
National Latin Exam ResultsThomasDay
National Latin Exam ResultsAmeliaDeVries
National Latin Exam ResultsRonaldFernandez-Ramnath
National Latin Exam ResultsMiaGarvey
National Latin Exam ResultsAlizehIrfan
National Latin Exam ResultsRohanJain
National Latin Exam ResultsKileyJensen
National Latin Exam ResultsVictoriaLee
National Latin Exam ResultsFefeMontalvo
National Latin Exam ResultsJonathan Nunes
National Latin Exam ResultsMatthewNunes
National Latin Exam ResultsRehaPatel
National Latin Exam ResultsSohamShah
National Latin Exam ResultsAnikaVaishnav
National Latin Exam ResultsAlinaZaidi
National Latin Exam ResultsIsabellaWeiner
National Spanish Exam Results  
SERVICE LEARNING AWARDS/ACADEMIC EXCELLENCE AWARDS  
St Lawrence University Book AwardKarisAssam
High Point Universtiy Book AwardGracePrice
Suffolk University Book AwardDylanCollins
LOCAL/STATE/NATIONAL LEADERSHIP AWARDS  
Chamber Student of the MonthIsabellaWeiner
JUNIOR HIGH LEADERSHIP AWARDS  
National Junior Honor Society AwardDanielleDesrochers
National Junior Honor Society AwardSophieAlikhan
SENIOR HIGH LEADERSHIP AWARDS  
BOY’S and GIRL’S STATEAlexanderSpies
BOY’S and GIRL’S STATERobertVarnes
BOY’S and GIRL’S STATEKarrington Lawson
BOY’S and GIRL’S STATELauren Allison
SCHOOLWIDE LEADERSHIP AWARDS  
Kelly Automotive Theory of 5 Book AwardJanelyTavarez-Clinton
Kelly Automotive Theory of 5 Book AwardMilliPatel
Kelly Automotive Theory of 5 Book AwardThaliaSchrumpf
Kelly Automotive Theory of 5 Book AwardColeHewatt
Kelly Automotive Theory of 5 Book AwardTaylorMullen
SCHOOLWIDE AWARDS  
Class of 2021 ValedictorianEllenChoi
Class of 2021 SalutatorianDanteValdivia
Congressman Bill Posey’s Congressional Medal of Merit AwardMeganMullen
Florida Today Top Scholars RecognitionEllenChoi
Principal's American Citizenship AwardNatalieDoig
Principal's American Citizenship AwardMatthewNunes
Principal's American Citizenship AwardLukeLaGrone
Principal's American Citizenship AwardSydneyCrane
Principal's American Citizenship AwardBrynneMittleider
Principal's American Citizenship AwardJackson Bean
Principal's American Citizenship AwardEricParnell
Principal's American Citizenship AwardAnnaGrenevicki
Principal's American Citizenship AwardJonathan Bowden
Principal's American Citizenship AwardKaleeTaylor
Peggy Hart Memorial AwardMayaCollins
Peggy Hart Memorial AwardSalCarlson
Peace AwardOliviaDurgin
Peace AwardNoahBailey
Peace AwardAnnaMondschein
Peace AwardCooperCohen
Peace AwardMiyaTanner
Peace AwardJackCombs
Peace AwardLoganAraj
Peace AwardBellaMuniz
Peace AwardLoganMays
Peace AwardAnnabelleWoods
The Cary Olsson Scholarship AwardBellaJohnson
Catherine A. Ford Scholarship AwardJohnDeLuca
Back


Holy Trinity seal
LOWER SCHOOL
1720 Peachtree St., Melbourne, FL 32901
P: 321.723.8323 | F: 321.723.2553

UPPER SCHOOL
5625 Holy Trinity Dr., Melbourne, FL 32940
P: 321.723.8323 | F: 321.241.6422
HT Facebook HT Instagram HT Vimeo